Terminas Gilaus iškrovimo akumuliatoriai tartum siūlo idėją, kad bateriją galima pilnai iškrauti, lyg kokio mobilaus telefono.
Tačiau taip tikrai nėra.
Realybėje populiariausius "gilaus iškrovimo" akumuliatorius galima iškrauti ne giliau nei 30%, o pačius kokybiškiausius - tik iki 20%.
Jeigu akumuliatoriai iškraunami giliau, nei 20 - 30%, pradeda smarkiai trumpėti Jų tarnavimo laikas - paprastai, priklausomai nuo iškrovimo gylio, iki 3 kartų ir tai tik kokybiškų baterijų gamintojų segmente. Labai iškalbingas yra žemiau pateiktas golfo baterijų ilgaamžiškumo testas, kuomet baterijos buvo iškraudinėjamos iki pat 0 ir buvo lyginami realus baterijų tarnavimo amžius su tuo, kuris deklaruojamas gamintojų (A ir B - rimčiausi vokiečių gamintojai, C - didžiausias Europoje gamintojas)
O jeigu atvaizduoti realų resursą, tai vaizdas atrodytų taip:
Testavimui buvo pasirinkti tik patys kokybiškiausi gamintojai. O tokius rezultatus lėmė ne kas kita, o nesilaikymas eksploatacinių sąlygų - tai yra iškrovimas ne iki 20%, o iki paties 0. Jeigu baterijos būtų testuojamos taip, kaip rekomenduoja gamintojai, jos tikrai būtų pasiekusios savo deklaruotus resursus.
Šis pavyzdys puikiausiai iliustruoja pagrindinį TROJAN išskirtinumą:
Aukščiau minėtas testas yra labai agresyvus (labiau primena baterijų laužymą nei testavimą), kur kas objektyvesnis yra žemiau nurodytas testas: jo metu buvo pasirinkta santykinai neutrali baterija - 8V ir ji buvo testuojama siekiant nustatyti realų skirtingų baterijų gamintojų baterijų amžių ciklais. Nors iškraunama buvo t.p. iki 0 (irgi agresyvus testas), tačiau testo pabaiga buvo apibrėžiama kaip talpos kritimas žemiau 50% nuo pradinės:
Kaip matyti iš testų rezultatų, TROJAN ilgaamžiškumas yra didžiausias, jeigu darbo sąlygos - išties agresyvios.
Testavimo rezultatuose A žymi pasaulinį baterijų vidurkį, B ir D yra TROJAN konkurentai iš JAV, o C - didžiausias Europos gamintojas (ir turbūt pati populiariausia baterija Lietuvoje).